Stadion nocą (fot. Adam Ciereszko)
Stadion żużlowy

Stadion żużlowy na Golęcinie został zbudowany w roku 1954 i mógł pomieścić około 20 000 widzów. Był miejscem rozgrywek piłkarskich, zawodów lekkoatletycznych oraz wyścigów żużlowych. W latach 90-tych czarny sport w Poznaniu przeżywał swoje najgorsze chwile i niemalże zniknął z żużlowej mapy Polski. W latach 2006-2011 nastąpiła pierwsza próba reaktywacji żużla na Golęcinie. W tym czasie w I i II lidze występowała drużyna PSŻ Poznań. Po spadku do II ligi poznańska drużyna prawie przestała istnieć.
Sygnał do odrodzenia czarnego sportu w Wielkopolsce dal Poznański Budżet Obywatelski. Dwukrotnie mieszkańcy Poznania głosowali na projekt „Sportowy Golaj”, który zakładał między innymi odbudowę stadionu żużlowego. 12 kwietnia 2016 roku zakończyła się modernizacja stadionu żużlowego na Golęcinie, który podczas zawodów będzie mógł pomieścić ponad 8 tysięcy kibiców.
Był to ostatni etap modernizacji stadionu wielofunkcyjnego na Golęcinie. Wcześniej w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego między innymi wymieniono murawę na boisku do futbolu amerykańskiego, odtworzono tor żużlowy wraz z remontem band i zamontowano część krzesełek na trybunach. Po zakończeniu ostatniego etapu na trybunach jest 6275 krzesełek oraz 2000 miejsc stojących. Remont przeszły także kasy, bramki, park maszyn i pomieszczenia administracyjne.
W sezonie 2016 do Poznania zawitała PGE Ekstraliga, bowiem na Golęcinie w roli gospodarza występować będzie WTS Sparta Wrocław. W związku z remontem stadionu olimpijskiego we Wrocławiu drużyna wicemistrza Polski musiała znaleźć dla siebie inną siedzibę i wybrała właśnie Poznań.
Jest to szansa na odrodzenie żużla w stolicy Wielkopolski. Mamy nadzieję, że w 2017 roku na Golęcinie ścigać się będzie poznańska drużyna.

Wszystkie banery
pro-rodzina Grafika, Poznańska Karta Turystyczna
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Golęcin
ul. Warmińska 1
60-662 Poznań
tel. (61) 840 68 72