Poznań pierwszym gospodarzem żużlowego finału

Droga do tegorocznego cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów prowadziła przez trzy rundy eliminacyjne, które dobyły się w Pardubicach, Eskilstunie oraz Terenzano. Awans do turniejów głównych wywalczyło dwunastu zawodników, po czterech z każdej z nich. Z kolei trzech innych jeźdźców otrzymało stałe dzikie karty na występy w finałach.

23 lipca na Golęcinie zaczynamy walkę o tytuł Mistrza Świata Juniorów. Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne, dlatego organizatorzy zachęcają do tego, aby nie czekać z kupnem biletów na ostatnią chwilę. Polskę będzie reprezentować aż czterech zawodników: Bartosz Smetkała, Kacper Woryna, Dominik Kubera i Maksym Drabik.

Pierwsza runda kwalifikacyjna do EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship, odbyła się w czeskich Pardubicach i padła łupem Maksyma Drabika. „Torres” zdobywając komplet punktów dał jasny sygnał, że tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów to jeden z jego celów na tegoroczny sezon. Drabik imponował prędkością i nie pozwalał rywalom na zbyt wiele. Drugie miejsce zajął Australijczyk, Brady Kurtz. Zawodnik z Nowej Południowej Walii zdobył 14 punktów, ustępując tylko Polakowi. Ciekawiej było na pozostałych pozycjach. O dwa miejsca w finałach walkę toczyli Dominik Kubera, Lukas Fienhage, Jonas Jeppesen oraz Patrick Hansen. W biegu 11. na drugiej pozycji defekt zanotował wspomniany wcześniej Hansen, co sprawiło, że zabrakło go w biegu dodatkowym. Tam spotkali się Polak, Niemiec i Duńczyk. Wygrał Kubera, który w pokonanym polu pozostawił Fienhage’a i Jeppesena.

W szwedzkiej Eskilstunie, w której rozegrano drugą rundę kwalifikacyjną do tegorocznego cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, najlepszy okazał się trzeci zawodnik ubiegłorocznej edycji, Brytyjczyk Robert Lambert. Indywidualny mistrz Anglii do 21 lat jeździł bardzo pewnie, tracąc tylko jedno oczko na rzecz Rosjanina, Gleba Czugunowa, który lepsze wyścigi przeplatał ze słabszymi i w rezultacie nie awansował do finałów juniorskiego czempionatu. Do tegorocznych finałów awansowali z kolei Łotysz Jewgienij Kostygow oraz szósty zawodnik minionych mistrzostw, Francuz Dimitri Berge. Tak, jak w Pardubicach, tak i w Eskilstunie, potrzebny był bieg dodatkowy, jednak ten miał dużo większe znaczenie. Startowało w nim bowiem czterech zawodników, a stawką było tylko jedno miejsce. Wygrał Polak, Bartosz Smektała, który w decydującej potyczce pokonał Alexandra Woentina, Gleba Czugunowa oraz Frederika Jakobsena.

Najbardziej wyrównaną walkę o zwycięstwo stoczyli natomiast zawodnicy w trzeciej rundzie eliminacyjnej, która odbyła się we włoskim Terenzano, gdzie dramaturgii nie brakowało do ostatniej serii wyścigów. Ton rywalizacji od samego początku nadawali faworyci zmagań – Australijczycy Max Fricke i Jack Holder, Czech Eduard Krcmar oraz Polak Kacper Woryna. Do wspomnianego grona przebojem wdarł się natomiast Andreas Lyager. Pewniakiem do awansu wydawał się natomiast obrońca tytułu Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów – Max Fricke. Australijczyk do ostatniego wyścigu walczył o to, aby zrównać się punktami z liderami zmagań – Kacprem Woryną i Jackiem Holderem, ale potrzebował do tego zwycięstwa w 19. wyścigu. Ostatecznie był w nim drugi, za Danielem Kaczmarkiem i turniej kwalifikacyjny zakończył dopiero na szóstej pozycji! Do wyłonienia najlepszego zawodnika potrzebny był wyścig dodatkowy, w którym udział wzięło czterech zawodników – Jack Holder, Eduard Krcmar, Kacper Woryna i Andreas Lyager.

Tym samym dwunastu zawodników zapewniło sobie awans do EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship. Organizatorzy wciąż byli w posiadaniu trzech stałych dzikich kart, które przyznali podczas konferencji prasowej przed tegorocznym cyklem IMŚJ w Poznaniu. Przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM, Włoch Armando Castagna ogłosił, że o tytuł najlepszego juniora świata powalczą Max Fricke, Patrick Hansen oraz Alexander Woentin.

Oto lista zawodnicy EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship w sezonie 2017:

1. Dimitri Bergé (Francja)
2. Maksym Drabik (Polska)
3. Lukas Fienhage (Niemcy)
4. Max Fricke (Australia)
5. Patrick Hansen (Dania)
6. Jack Holder (Australia)
7. Jevgeņijs Kostigovs (Łotwa)
8. Eduard Krčmář (Czechy)
9. Dominik Kubera (Polska)
10. Brady Kurtz (Australia)
11. Robert Lambert (Wielka Brytania)
12. Andreas Lyager (Dania)
13. Bartosz Smektała (Polska)
14. Alexander Woentin (Szwecja)
15. Kacper Woryna (Polska)

Terminarz finałów FIM Speedway U-21 World Championship w sezonie 2017:

1. finał – Poznań, 23 lipca
2. finał – Güstrow, 8 września
3. finał – Pardubice, 29 września

Ceny biletów na pierwszy finał EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship w Poznaniu przedstawiają się następująco:
Miejsca numerowane – 30 zł
Miejsca nienumerowane – 20 zł
Bilet „junior” – 5 zł ( nie dotyczy trybun numerowanych)
Dzieci do lat 6 – wchodzą bezpłatnie

Wejściówki na poznańskie zawody nabywać można już teraz za pośrednictwem strony: https://bilety.pszpoznan.com.pl/

Z kolei wszelkie informacje na temat IMŚJ uzyskać można na: www.speedwayu21.com/pl

Plakat promujący mistrzostwa świata juniorów w żużlu

Share on FacebookShare on Google+
Wszystkie banery
pro-rodzina Grafika, Poznańska Karta Turystyczna
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Golęcin
ul. Warmińska 1
60-662 Poznań
tel. (61) 840 68 72
Menu